Husk priser inkl. moms!

For mange virksomheder kan det være fristende at angive priser excl. moms. Så virker prisen mindre og momsen er jo alligevel ikke noget der tilfalder virksomheden. Men priser skal ALTID angives inkl. moms hvis du sælger til private. 

Dette har Forbrugerombudsmanden netop slået fast, hvor 11 virksomheder er blevet politianmeldt netop for at angive deres priser excl. moms.

Men hvordan har man egentlig lov til at angive priserne? Forbrugerombudsmanden kommer med eksempler på priser der er angivet excl. moms, som IKKE er tilladt:

  • Det er ikke tilladt at skrive “X kr. excl. moms”.
  • Det er ikke tilladt at skrive “alle vores priser er excl. moms”.
  • Det er ikke tilladt at skrive “X kr. plus moms”.
  • Det er ikke tilladt at skrive “dertil lægges moms”.

Det er derfor vigtigt at priserne ALTID angives inkl. moms.

Det er markedsføringslovens §12a der angiver at prisen skal oplyses inkl. moms, når markedsføringen er rettet mod forbrugere. Det er den så snart det er muligt for private at handle i virksomheden. Hvis man handler både med private og virksomheder, må man gerne tydeligt angive priserne BÅDE inkl. moms og excl. moms.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Add a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *